Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

cena okolo 600 czkSupreme Commander: Forged Alliance


Forged Alliance opět není pro každého, ale kdo se bavil při hraní originálu, bude si užívat i v přídavku, to je zaručené.Supreme Commander: Forged Alliance (PC)Můžeme říkat co chceme: Supreme Commander je v tom nejpřesnějším slova smyslu velkou hrou. Tucty obřích map, bezpočet jednotek, tři frakce. Jestliže byly kombinační možnost už teď obrovské, vzdalují se v datadisku jménem Forged Alliance lidskému chápání. Ačkoliv jsou v poslední době datadisky jen povinnými taháky peněz z kapes zákazníků, Chris Taylor to ve svém projektu nepřipustil. Nejenže každá z dosavadních frakcí obdrží nášup deseti nových jednotek či budov, ale aby toho náhodou nebylo málo, přibyla ještě jedna zbrusu nová strana: Seraphim. To už je nadílka, s níž by se nebálo vyrukovat leckteré pokračování, ovšem při pohledu na ostatní aspekty je přeci jen jasné, že se jedná o dobrý, ale stále jenom add-on.

"Nově přibyvší Seraphimové jsou rasou, o níž se všichni domnívali, že již vymřela."

Nově přibyvší Seraphimové jsou rasou, o níž se všichni domnívali, že již vymřela. Aeon se ji v původním Supreme Commander jalo – pokud to tak lze říci – ideologicky následovat. Jak se ale ukáže, Seraphim má daleko k vyhynutí. Naopak – krátce po svém příchodu ukazuje všemu lidskému, ať už to jsou Cybrané, UEF či právě Aeon, co si o naší rase myslí. V singleplayeru si střihnete kampaň čítající šest misí, což na pohled není mnoho. Na začátku se přitom musíte rozhodnout, zda chcete hrát za UEF, Vybrán či Aeon. S touto volbou budete svázáni až do samého konce hry – není možné vybírat před každou misí jinou frakci. Pokud byste rádi zažili velkolepé finále například za UEF i Cybrany, musíte kampaň absolvovat dvakrát od začátku. To je v dnešní době docela těžkopádné a zvyšuje to herní dobu poněkud samoúčelně.

VIDEO

Supreme Commander: Forged Alliance (PC)Pokud by byla kampaň opravdu kvalitní, asi bychom si ji rádi zahráli vícekrát, ale ona bohužel trpí spíše průměrným designem. Ten je ve všech misích stejný: zničte nepřátelskou základnu A, tím se zvětší bitevní pole, načež je třeba srovnat se zemí základnu B, načež se rozšíří herní plocha atd. S každým zvětšením mapy vás Forged Alliance postaví před novou výzvu. Je však údělem datadisku, že se dá zvládnout jenom tehdy, když víte, co vás čeká. Domnělé horské jezírko se tak třeba promění v daleký oceán, ve kterém se objeví flotila mohutných bitevníků. To jste samozřejmě dopředu nemohli vědět, a tak jste v jezírku nemáte žádnou efektivní obranu. Co uděláte? Nahrajete starou pozici a polepšíte se! Alternativou je úporná práce s tím, co máte zrovna k dispozici. I tak se lze úvodnímu náporu nepřítele ubránit a nepřítele kousek po kousku pižlat. Je to ale nesmírně zdlouhavá práce – klidně na hodiny. Ve Forged Alliance si příliš napětí bohužel neužijete, mnohem více se nadřete.

Supreme Commander: Forged Alliance (PC)Nová rasa Seraphimů je přístupná pouze v multiplayeru. To je pro ortodoxní opuštěnce velké rozčarování. Řešení tu ale pochopitelně je a jmenuje se skirmish mód. Chcete-li si aspoň vyzkoušet nové jednotky, pustíte se do boje proti umělé inteligenci na jedné ze čtyřiapadesáti multiplayerových map. Chce to ale pořádně otestovat, protože zpočátku příliš rozdílů mezi Seraphimy a ostatními frakcemi nepocítíte. Jejich jednotky se zdají být mixem toho, co znáte od UEF, Aeonu či Cybranů. Kupodivu se výrazněji neliší ani vizuálně. Seraphimské vehikly jsou navíc k nerozeznání i samy od sebe. Stejně tak se znovu budete muset učit, jakéže budovy jsou elektrárnami, fabrikami apod., protože modely baráků v tomto směru neposkytují žádné patrné odkazy. To ústí v ještě větší topornost. Supreme Commander je hrou, kde máte i bez takovýchto nutných podružností neustále něco na starosti, a pokud se problematických detailů vyskytne příliš najednou, hernímu zážitku to zrovna nepřispívá – naopak ho to uvádí v chaos.

Supreme Commander: Forged Alliance (PC)Fandové takzvaných experimentálních jednotek však mohou otevírat láhve šampaňského. Tyto stroje jsou nyní výrazně levnější a jejich výrobní časy kratší. Ačkoliv čas výroby je relativní veličina – na takového Fatboye, Monkeylorda či Konsorta budete čekat čtvrt až půl hodiny. Každé z frakcí naděluje Forged Alliance jednu obzvlášť velkou a vypečenou jednotku či stavbu. U Cybranů to je jakýsi krabí robot, který je mohutnější než Monkeylord, Aeon se může těšit z elektrárny, jež produkuje masu a energii prakticky bez omezení a UEF dostala do vínku orbitální zbraň ne nepodobnou Ion-kanónu z Command and Conquer. Právě tady leží ty největší, pro někoho možná jediné za zmínku stojící, rozdíly mezi frakcemi. Menší jednotky si stále odpovídají více, než by si třeba fandové Starcraftu přáli. Vůbec největší jednotku však získala nová frakce – Seraphimové. Jde o robota, kterému známý Commander dosáhne pouze někam po holeň.Supreme Commander: Forged Alliance (PC) Ano, ve Forged Alliance je toho naleznete hodně. Hodně surové masy. Na ni byste se ale neměli vrhat nepřipravení. Přestože je datadisk samostatně spustitelný, určitě se vyplatí nejprve projet původní Supreme Commander, protože Forged Alliance ve své obtížnosti počítá s tím, že máte značné zkušenosti. Pokud máte rádi čas na rozjezd, toho se tady nedočkáte. Od prvního okamžiku se jde tvrdě na věc a chyby se neodpouštějí. Popravdě – kdo měl problémy s kampaněmi v originálu, bude add-onem řádně frustrován.

U grafiky platí to samé, co jsme vyřkli již při příležitosti uvedení originálu. Pokud přiblížíte kameru až nad bojiště, budete si moct užívat velice pohledných efektů a pěkně animovaných jednotek. Troufáme si však říct, že většinu času strávíte v globálním pohledu, kdy ze všech jednotek budete mít akorát kolečka, čtverečky a trojúhelníčky. Zvuky i hudba pak hře padnou jako ulité, snad jen více hlášek by to chtělo – takhle hra občas působí až příliš sterilně.

Supreme Commander: Forged Alliance (PC)Supreme Commander je v první řadě práce. Na tom přídavek nic nemění. Hodiny budujete obranné valy, zatímco necháváte růst hospodářství, abyste následně mohli vybudovat obří armádu s experimentálními jednotkami. Poté rozdrtíte umělou inteligenci, která vyvíjí vlastní iniciativu jen zřídkakdy. Singleplayer je tak spíše úporným snažením se než skutečnou výzvou. V multiplayeru pak mají šanci hlavně ostřílení veteráni, protože konkurence tu je opravdu veliká. Forged Alliance opět není pro každého, ale kdo se bavil při hraní originálu, bude si užívat i v přídavku, to je zaručené