Jdi na obsah Jdi na menu
 


CENA OKOLO 1500 CZK


Spider-Man: Friend or Foe

hodnocení BW: 68%

Ne tak úplně vážně pojatá mlátička, která hráče nezatěžuje žádnými adventurními prvky. Pro oddech ideální záležitost.

  • .Příjemná hratelnost
  • .Několik zajímavých postav
  • .Líbivá komba
  • .Humor
  • .Někomu nesedne dětinskost
  • .Někdy trošku stereotypní


Spider-Man: Friend or Foe Spider-Man je určitě jedním z nejoblíbenějších charakterů, které se kdy na stránkách komixů objevily. Na jeho výsostnou pozici se může maximálně sápat Wolverine a pár dalších vyvolených. Pavoučí muž má (bez přehánění) miliony fanoušků po celém světě a jak je vidět, tak si klidně z kreslené podoby může přeběhnout na filmové plátno a na kráse mu to neubere. A to ani nemluvíme o animovaném seriálu, který jsme před pár lety „žrali“ všichni (mimochodem, v příštím roce se objeví další animovaná série).

Navštívíte několik zajímavých míst jako je například Egypt nebo Tokio.

Čas od času se se Spider-Manem setkávají i hráči a obvykle to nedopadne vůbec špatně. Ne, snad, že by to byly nějaké velké skvosty, ale vcelku hratelné Spider-Man: Friend or Foe a zábavné tituly to bezesporu jsou. Podobně je na tom i Spider-Man: Friend or Foe. Nejde o nic, co bychom tu už párkrát neměli, nepřináší žádné zajímavější nápady, které by nás nutily omdlévat úžasem, ale co na tom, je to vcelku sranda a člověka to na pár hodin zabaví.

Hlavním tahákem je jedna poměrně zajímavá věc a to, že Spider-Man tentokrát nebude jediný, kdo bude likvidovat dotěrné nepřátele, ale postupem hrou do party přibere několik dalších proslulých postav. A překvapivě to nejsou jen kladné figurky, ale i nejproslulejší protivníci pavoučího muže. Samozřejmě, že by se na stranu těch „dobrých“ nepřidali jen tak, takže to tvůrci vysvětlují pěkně béčkovým způsobem – na Zemi zaútočí holografické bestie nazývané fantomové a s pomocí speciální technologie ovládnou některé z největších arcilotrů. Během postupu hrou se s nimi setkáváte a oni se na vás s radostí vrhnou a pokusí se vám provést něco velmi ošklivého a bolestivého. Pokud se vám je podaří porazit, tak se vzpamatují zpod vlivu mimozemských entit a jelikož nikomu z nich Spider-Man: Friend or Foe se to, že s nimi manipuloval nějaký šmejd z vesmíru, příliš nelíbí, rozhodnou se dočasně přidat na vaši stranu. A pomoc takového Dr. Octopuse, Green Goblina, Venoma nebo Scorpiona se vždy hodí.

To ovšem nejsou všichni, kdo přiloží ruku k dílu, můžete se spolehnout i na schopnosti jedné ze Spider-manových femme fatale – Black Cat, dále narazíte například i na Sandmana, Bladea nebo New Goblina (mladého Harryho Osborna). V každé misi máte po boku jednoho „sidekicka“, kterého si vybíráte na základně organizace S.H.I.E.L.D.. Té tvrdou rukou vládne Nick Fury, ale je to dobrák, a tak vám rád poskytne nějaké vybavení. Například dost drzý počítač, který vám sdělí vše potřebné k následujícím levelům, laboratoř, kde můžete zlepšovat vlastnosti všech hrdinů nebo nakupovat nové údery či terminál, skrze který získáváte odměny ve stylu informací o postavách nebo animace.

Spider-Man: Friend or Foe

Spider-Man: Friend or Foe je beat´em up mlátička, která si neláme hlavu s nějakými adventurními prvky.

Ještě se vrátíme ke spolubojovníkům. Můžete je ponechat v „rukou“ umělé inteligence nebo lépe, sehnat dalšího živého hráče, který se pustí do likvidování fantomů s vámi. Ale milé je, že si postavy můžete prohodit. Takže nemusíte hrát jen za Spider-Mana, ale lze ovládat kohokoliv. Je to ale právě Spidey, kdo je nejvíce protežovaný a má nejvíce schopností. To ale neznamená, že by to s ostatními také nebyla zábava. Jen u upgradovacího terminálu má trošku navrch Spider-Man, protože má nejvíce položek, které pro něj můžete nakoupit. Jeho kolegům také můžete zlepšit třeba sílu či odolnost, ale moc toho není. K tomu, abyste mohli upravovat schopnosti kohokoliv potřebujete tokeny. Ty vypadávají z rozbitých předmětů a nepřátel. Takže ničte a zabíjejte vše, co se vám dostane Spider-Man: Friend or Foe pod ruce/chapadla.

Protivníků bude dost. Vzhledově se liší podle toho, kde se zrovna nacházíte. Navštívíte několik zajímavých míst jako je například Egypt nebo Tokio. Zatímco první zmíněná lokace nabídne hieroglyfy, starobylé chrámy a horkou poušť, Tokio je přetechnizované a chladné. Kromě odlišné architektury jsou tu i různí fantomové. Ale je jich jen několik málo druhů, jsou jen oblečeni v jiném „kabátku“. Malí a rychlí, velcí a silní a gigantičtí a ještě silnější. Občas se objeví nějaký minirobot a to je v podstatě téměř kompletní výčet rivalů.

Black Cat

Civilním jménem Felicia Hardy je jednou z nejvýraznějších ženských postav, které se kdy ve Spider-Manově životě objevily. Poprvé se na stránkách komixu představila v roce 1979. Mezi její výjimečné schopnosti patří nadlidská mrštnost, síla, schopnost vidět ve tmě, ale také dokáže manipulovat s pravděpodobností. Black Cat není úplně klasickou hrdinkou, občas si totiž neláme hlavu se zákony. Když něco chce, tak do dostane.


Spider-Man: Friend or Foe Bitky, to je to, o co kráčí. Spider-Man: Friend or Foe je beat´em up mlátička, která si neláme hlavu s nějakými adventurními prvky, maximálně budete muset najít nějaké tlačítko. No, mozkové závity nebudou zrovna extra potřeba, ale hbité prsty, ty tu hrají prim. Naštěstí je boj zábavný, takže až tak nevadí, že se tu neobjevují žádné rébusy. Je tu klasický úder, úchop a skok, které se dají spojovat do zajímavých komb. Například fantoma chytíte, vyhodíte ho do vzduchu, vyskočíte nad něj a praštíte s ním o zem. Kombinací je tu relativně dost a nejen že jsou efektivní, ale i dost efektní.

Abychom nezapomněli, pod směrovým křížem se skrývají čtyři důležité položky. Chvilková nezranitelnost, zvýšená síla, orb doplňující zdraví a speciální úder, který provedou oba členové týmu najednou. Toto vše můžete buďto nakoupit mezi misemi nebo najít během hraní. Proti obyčejným protivníkům tyto položky Spider-Man: Friend or Foe v inventáři moc nevyužijete, hra není příliš obtížná, ale souboje s bossy dají trošku zabrat. Ale extrémně náročné také nejsou.

Možná je to tím, že celá hra působí tak trošku jako produkt pro děti. Je nenáročná a graficky působí jako seriál z Cartoon Network. Nestříká tu krev a vše je bráno s nadhledem a humorem, kdy postavy hláškují jedna radost, což je docela příjemný přístup. Jak dokázaly třeba Lego Star Wars, tak když se vše nebere tak úplně vážně, hráči to ocení.

Ale z pár dalších věcí už starší pařani asi tak nadšení nebudou. Levely jsou lineární s minimem odpoček a hraní se po čase stává trošku stereotypní. Ale opravdu jen trošku. I když tu nejde o nic jiného než o bezhlavé bušení do nepřátel, díky docela zajímavým kombům, která bojovníci zvládají, je to zábavné. A pro zpestření je tu i možnost změřit síly jeden proti jednomu v módu klasické bojovky.

Pokud jste fanouškem komixů, tak do toho určitě jděte. A pokud o komixech nic nevíte, ale chcete se trošku odreagovat, zkuste to také. Hraje se to slušně, je to vtipné, skvěle si u toho oddechnete. Možná vás zaskočí dětinská grafika, ale časem si na ni zvyknete. Spider-Man: Friend or Foe je zábavná mlátička, která nepředstírá, že je více než skutečně je. Žádné velkohubé sliby o novém přístupu a naprosto originálních prvcích, ale krystalicky čistá hratelnost.