Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní popis

Merchanting je výraz anglického slova pro obchodování a obchodování je nejlepší a nejrychlejší způsob výdělku jaký si jen můžete v RS představit v poměru práce/zisk.

Svět ekonomie RS je třeba rozdělit do několika částí i když se jednotlivě prolínají.

Základní je free a members sekce hráčů kde spousta komodit mění svoji hodnotu v závislosti na kvantitě a místě kde zboží prodáváte.


ZÁKLADNÍ PŘEDPOKLADY MERCHANTINGU

1) Trpělivost
2) Znát cenu komodity za nejnižší možný nákup a nejvyšší prodej.
3) Vlastnit co největší síť dodavatelů
4) Vědět kde, jak a co prodat
5) Dokázat říct NE!
6) Ovládat alespoň trošku anglický jazyk (minimum pro obchodování)
7) Mít základní kapitál (výše dle odvětví do kterého chcete začít investovat)
8) Umět zacházet s časem

 

KVANTITA

SUROVINY

U surovin sloužících k dalšímu zpracování (expování) jako jsou třeba essence, coal, steel bary, cow hides, některé runy a podobně platí pravidlo: Čím více máte, tím víc za jednotlivý kus dostanete. Obecně platí alespoň 1 000 kusů a víc…


Příklad: 1k steel barů se snadno prodá za 600k
             1 steel bar prodáte jen velmi, velmi obtížně a ještě k tomu za podprůměrnou cenu.FINÁLNÍ VÝROBKY

Dále zde máme druhou skupinu a sice finální výrobky. U této kategorie je to naopak. Sem patří například law runy, tiary, většina amuletů, brnění, zbraně a další…

Zde platí pravidlo: Po jednom kuse se dají prodat za větší obnos nežli ve velkých objemech. Obvykle se s těmito komoditami příliš obchodovat nevyplácí a tak je raději nechávejte ležet ladem.Příklad: 1 law runu prodáte i za 1 000gp
             1k law run se sežene za 300gp/kus pokud kupujete ve větších objemech.

 

MÍSTO PRODEJE

Velké objemy surovin se nejlépe prodávají ve worldech které si k tomu hráči sami určili. Pro free hráče world 1 a pro members world 2. Obrovská výhoda je i fórum platících hráčů, do kterého sice mají free přístup, ale pouze jen jako čtenáři. Members mohou toto fórum využít i pro vkládání příspěvků a tudíž snadno a rychle nakoupit či prodat své komodity za nejlepší možné ceny.
 


LOKACE
Místa kde se dají jednotlivé suroviny osobně prodat/pořídit

FREE WORLD 1

Brnění, zbraně - Varrock vedle východních zdí západní banky
Dřevo, kosti - Varrock vedle západních zdí západní banky
Ryby, str. potiony - Varrock před západní bankou
Vzácné věci – Varrock za západní bankou
Amulety a podřadnější zboží – Varrock náměstí
Rune essence – Varrock východní banka
Gemy – Varrock západní banka
Magické runy – Varrock záp. banka v místnosti se schody do podzemní části a v podzemí
Ore, bary a picky – Falador východní banka
Cow hides - Al-kharid bankaMEMBERS WORLD 2

Barrows armoury a zbraně – Falador západní část zahrady
Whip, trimed a rare items – Falador severní část zahrady
Obsidian věci – Centrální část faladorského parku
Mystic robes – Jihovýchodní část faladorského parku
Dragon armoury, rune boots – Východní část Faladorského parku
Cennosti jako je Inf. robe, Fury, ring of stone atp. – Jihozáp. část fala. parku
Magické runy – Jihozápadně od zdí faladorské východní banky
Kosti, dragon hides, Cannon + balls – Západně od faladorské banky
Herby, potiony, materiál na herblore – Východ od faladorské banky
Všechny druhy Torn pages – Severochýchod od faladorské banky
Dragon zbraně + rune stuff – Severozápad od faladorské banky
Seeds, bowstringy, unstrug luky, Flax – Banka v Seers
Half keys – Falador východní banka
Ringy, ammys – Falador před východní bankou


 


ZNALOST CEN

Nikdy nekupujte nic o čem 100% nevíte zda jste schopni zboží se ziskem prodat. Nikdy zboží neměňte za jiné zboží pokud jej zrovna nutně nepotřebujete!!!! Budete mít jen starost navíc s prodejem další zboží, takže si nepomůžete a k tomu ještě můžete prodělat z neznalosti cen. Obvykle lidé mění to čeho se nemůžou zbavit.


BUDOVÁNÍ SÍTĚ DODAVATELŮ

Velmi důležitým ba možná nejdůležitějším prvkem úspěšného merchantingu v RS je vybudování co největší sítě dodavatelů. Čím je vaše síť větší, tím máte větší možnost zisku. Sežeňte si tedy mnoho lidí, kteří pro vás budou jakýmkoliv způsobem shánět suroviny (pracovat), které pak dál prodáte za výhodnější cenu. Myslím si, že je etické a možná i efektivnější nabídnout cenu lehce vyšší než je minimální hodnota zboží, jelikož si tím dodavatele získáte na dlouhodobé obchodní vztahy, které pro vás mají pochopitelně vyšší hodnotu a tím se rozdíl v ceně vyrovná. Osvědčený je i „dárkový systém“. V případě že vám někdo dodá větší množství surovin je vhodné přidat něco navíc jako bonus (amulety, runy, zbraně, potiony atp..). Také nezapomínejte nastavit minimální množství, které budete od dodavatelů odbírat. Je neefektivní scházet se kvůli 60 kusům, takže u wines of zammy stanovte třeba 100-300ks a u iron ore klidně 400 a nebo i víc. Záleží na vašich finančních možnostech. Vyplácí se i přizpůsobit cenu kvantitě dodaného zboží. Za 100 wines of zammy nedávejte cenu větší jak 700gp/kus, ale za 1k klidně zaplaťte 850. Dodavatele motivujte k větším objemům, což pro vás znamená opět větší zisk.


TRPĚLIVOST

Dalším velmi důležitým faktorem ve výkonném obchodování je být velmi trpělivý a nechovat se unáhleně. Často stačí s prodejem posečkat na další nabídku, které může znamenat vyšší zisk o sta tisíce. Nebuďte tedy vystrašení z toho, že jste zrovna dnes vaše zboží neprodali za cenu kterou si přejete a odložte prodej na jindy. Buďte však s prodlevou opatrní. Dlouhodobě vázané peníze jsou mrtvé peníze, které by jinak mohli zase vydělávat.


KDE A JAK PRODAT

Nejlepší je oficiální fórum runescape.com. Načtěte si příslušnou sekci komodity kterou prodáváte a vložte příspěvek kde uveďte cenu a množství které prodáváte. Nezapomeňte občas bumpnout aby se příspěvek neztratil moc daleko a byl stále viditelný na předních stránkách. Doporučuji se přepnout na „chat on“ a pokračovat v hraní. Pokud nepatříte mezi members, hledejte hráče kteří shánějí to co vy chcete prodat a kontaktujte je sami. Nepište těm, kteří nabízejí nízkou cenu a nesnažte se je zviklat. S největší pravděpodobností vás hodí do ignonru a nebo nebudou reagovat. Snažte se vždy prodat raději vše najednou za větší částku nežli po kouskách a levněji.

Pokud nemůžete a nebo nechcete využít fórum, zbývají vám worldy 1 a 2 (popřípadě další dle jejich vytížení) a nebo klasická univerzální místa jako je pro members world banka v Seers či jakákoliv banka ve free, kde ovšem můžete pokřikovat své prodejní slogany klidně celý den aniž by si vás někdo všiml.


ČAS

Pokud jste se rozhodli prodávat v některém z obchodních worldů osobně (worldy 1,2 atp.) a vykřikujete hlášky o tom že prodáváte to či ono zboží, nikdy nevěnujte prodeji příliš dlouhou dobu. Určitě je nesmyslné prodávat jednu věc půl hodiny nebo déle.

Za dobu kterou takto strávíte by jste mohli poexpovat jakýkoliv skill, nasbírat wines of zammy a nebo dělat jakoukoliv jinou výdělečnou činnost. Čas jsou peníze a to v RS platí stejně jako v realitě. Pokud máte s prodejem potíže a zas až tak vám na extrémním výdělku nezáleží a jiná než osobní možnost prodeje neexistuje, pak raději snižte cenu aby jste se zboží zbavili rychleji. Musíte však dobře rozpoznat co za to stojí a co ne . Dost těžko prodáte 2k wines of zammy na faladorském náměstí. S tím už musíte na fórum. Kdežto 50 power ammys se vyplatí prodávat u varrocké west bank osobně.


Seznam některých komodit, které se vyplatí obchodovat:

Ceny jsou platné pro dobu kdy byl dokument vytvořen nicméně tyto komodity budou dobře obchodovatelné pravděpodobně jednou pro vždy. Platí zde pravidlo kvantity (minimálně 1000ks).Položky označené * mám vyzkoušené jako nejlepší. Je k nim bohužel potřeba vyšší kapitál.


KAPITÁL

Achillova pata každého začínajícího obchodníka. Je několik výhodných metod jak rychleji získat prostředky k obchodování a vůbec na vše co ve hře potřebujete. Rozdělím je do dvou sekcí pro free a members hráče.
 

ZÍSKÁVÁNÍ PENĚZ VE FREE

Nakupování a nošení raw lobsterů
V některých worldech se na Karamje v shopu nashromažďuje větší množství raw lobsterů. Stačí proskákat několik světů a najít ten správný. Až najdete obchod kde bude k prodeji víc jak 100 kusů, nakupujte a noste do banky v Draynor village. Jejich cena díky vyššímu množství klesne tuším že na 40gp za kus a jejich reálná prodejní cena je 200gp. Na jednom inventáři tak vyděláte okolo 4000gp. Za deset cest je to už 40 000 a to špatné není.

Sbírání Wines of zammy
Nejlepší metoda jak vydělat peníze a potrénovat magii aniž by vás to něco stálo. Zajděte severně od Faladoru do Chaos temple, kde na stole leží Wine of zammy. Pomocí kouzla telegrab sbírejte jeden za druhým a noste do banky ve Faladoru (nezapomeňte používat air staff a pro rychlost i teleport do Fala.). Nikdy s sebou nenoste velké množství law run pokud si svým combat levelem nejste jistý. Můžete nedopatřením sebrat wine rukou a mnichové vás snadno killnou. Přeplněné worldy jako je třeba 1 a 3 jsou pro tuto činnost nejlepší, jelikož se zde wines objevuje rychleji než v prázdných světech. Pokud chcete zaměstnat sběrače, je výhodnější poskytnout levné lawky čímž si opět zajistíte vyšší efektivitu pro obě strany (svým lidem jsem prodával láws za 300ea).

Sbírání cowhides
Severovýchodně od hradu v Lumbridge je ohrada s krávami. Zde můžete zabíjet krávy a sbírat jejich kůži. Tu pak nosit do banky v Al-kharid a posléze prodávat za 100gp/kus (nebo je rovnou natanovat a prodávat třeba za 150ea.). V některých světech kde je více krávobijců by možná stačilo kůže sbírat. Sice rychlejší, ale bez zkušeností do combatu.

Kopání rune essecnce
Po splnění questu Rune mystery můžete kopat rune essenci. Nejlepší místo pro kopání je pomocí teleportu jižně pod východní bankou ve Varrocku a essenci pak nosit do banky tamtéž.

Nošení čehokoliv
Spousta hráčů si platí nosiče na různé činnosti jako je kupříkladu nošení essencí, ryb, kůží k tanování atp. Stačí se jen zeptat kamarádů. Pozor na šidílky, kteří vás budou chtít využít za malé obnosy. Osobně jsem nosiče za peníze nikdy nedělal, ale pro někoho to může být zajímavá metoda výdělku. Uznávám spíš metody kde trénujete a vyděláváte zároveň.

Sbírání limpů
Je několik lokací, kde se pohybují Hobgoblini. Ve free je dobré místo na malém ostrůvku hned vedle Crafting guild. Stačí je jen zabíjet a sbírat droplé limpy (nepadají z každého).
Poté buď samostatně prodat za co nejvyšší cenu a nebo nasbírat red spider eggs a společně s limpama nechat vyrobit ve varrocské apotéce strenght poty.

Mining
Kopáním můžete na nižších levelech vydělávat s iron ore (miningplace jižně od východní brány ve Varrock), později pokud získáte přístup do mining guildy i s coalem a nebo při přístupu do crafting guildy s gold ore či silver. Tato metoda je dle mého názoru nepříliš účinná, ale hojně využívaná. Pokud se rozhodnete pro minning, zaměřte se raději na gold ore a nebo výrobu steel barů. Pokud nemůžete do crafting gildy, můžete zatím zlato poměrně efektivně těžit i na Karamje v sopce (4 skály). Osobně jsem tam nakopal okolo 4k rudy, takže vím že to jde =).

Skupování run
Ve Varrocku a Port Sarim jsou obchody kde můžete vykupovat magické runy a ty pak s přirážkou prodávat.

Feathers
Další metoda pro začínající hráče je zabíjení slepic a sbírání peříček. Výhodou je, že peříčka nenaplňují inventář jako jiné druhy zboží, takže nemusíte stále běhat do banky. Peří se dá také zkupovat ve fishing shopu v Port Sarim, jen je třeba stále hlídat cenu za kterou kupujete.

Využívání jiných hráčů kteří trénují skilly
Mnoho hráčů trénuje skilly jen za účelem získávání zkušeností a to co jejich činnost produkuje zahazují.


Iron ore - V Al-kharidské poušti trénují mining na iron ore. Najdete je v severní
                části, kde se pohybují štíři. Zde stačí pod hráči iron sbírat a nosit do banky.

Ryby - Řeka v Lumbridge, Karamja. Zde často hráči trénují fishing. Opět stačí
           sbírat a nosit do banky.

Sekání dřeva
Kolem woodcutingu se točí hodně maker, jelikož je to jednou z lukrativních činností. Díky nim a velkému počtu free hráčů se těžba dřeva (konkrétně Yew) už moc nevyplácí. Cena klesla a stromy jsou stále obsazené. Proto vidím v sekání stromů budoucnost pouze pro opravdu začátečníky, kteří mohou těžit normal logy (klasický tree) a to pak prodávat memberům na výrobu šípů za cenu 30-100gp/kus. Dobré místo je třeba nad tržištěm v Draynor village.

Nakupování diamantů a prodej power ammys
Nejlepší místo pro nákup diamantů je asi Varrock západní banka. Cenu za diamant můžete dát na 2000-3500 za kus. Pak z nich dělejte power ammys a nebo si sežeňte někoho kdo vám je vyrobí (obvykle zadarmo, jelikož jsou za to zkušenosti). Power amulety následně prodávejte od ceny 6 000 do10 000/kus. Výroba jiných amuletů se dle mého názoru ve free nevyplácí.

 

ZÍSKÁVÁNÍ PENĚZ V MEMBERS

Sbírání flax
Jižně od banky v Seers village je pole s Flax. Rostlinka, která se poměrně snadno a rychle trhá a její prodejní cena je 100gp za kus. Můžete jí prodávat tak jak je a nebo se cestou do banky zastavit v domečku s tkalcovským stavem a umotat z nich bowstringy čím si potrénujete crafting a zvýšíte prodejní cenu.

Sbírání undist
Jednoduchý způsob jak vydělat celkem slušné penízky. Asi nejlepší místo je v Taverly dungeonu, kde zabíjejte mnichy. Docela často dropují neidentifikované herby, které pak prodávejte 1k za kus.

Výroba Cannon balls
Můžete vyrobit a nebo nakoupit steel bary a z nich pak vyrábět Cannon balls. Není to až tak rychlý způsob výdělku, ale zato výborný způsob jak zadara (se ziskem) vytrénovat smithing.

Clue
Můj oblíbený, efektivní způsob zábavy, trénování a zisku zároveň. Potřebujete kapku slušný combat level a hurá na Greater demony, Jellys a nebo Hellhoundy. Průměrně každý 100 kus dropne clue lvl 3 a průměrná cena takového clue je okolo 100-200k. Pochopitelně není výjimkou clue za několik milionů. Je to jen na vašem štěstí…
Mimo jiné Greateři a Jellys dropují často i rune full helmy a mraky fire run. Tímhle jsem si vydělal pěkných pár melounků, takže funkci můžu potvrdit.

Výroba run
Runecrafting je jednou z věcí, které se v members docela vyplatí. U nižších levelů výroba cosmic a poté nature nebo law.

Sběr Snape grass
Západně od Crafting gild je malý ostrůvek, kde se objevuje přísada do prayer potů s názvem Snape grass. Tu stačí sbírat a střádat v bance. Prodejní cena je okolo 500gp za kus. Pokud máte přístup na Waterbirth island, doporučuji sbírat snapy tam. Cestu na ostrov si můžete urychlit pomocí enchantnuté lyry z Fremenik questu, či Teleport to house. Na cestu zpět použijte Glory amulet k bance v Edge nebo Ring of dueling pro teleport do Castle war.

Skupování run
Pokud máte přístup do Mage guild, můžete kupovat runy dle vlastního přesvědčení a pak je prodávat s přirážkou. Nejlepší je však splnit quest Monkey madnes, kde pak získáte přístup do store s law runama za cenu od 280 each.

Sbírání big bones
Ve Warrior Guild je ve vrchním patře litý boj s monstry, ale nikdo ze země nesbírá big bones. Získejte žetony a hurá na kosti. Banka je hned o dvě patra níž, takže žádný problém. Tímto způsobem se dá rychle nejen vydělat nějaký tak kačka, ale i potrénovat prayer. Big bones stojí 250 – 350gp/kus

Prodej strenght potionů
Opět Warrior guild a prodejna s potionama. Zde zakoupíte strength poty za cenu tuším že 50gp za kus. Stačí párkrát změnit world, udělat nějaké zásoby a pak ve free světech prodat za 700 – 1k ea.

Prodej Colored gloves
V severní části Canifisu najdete malý obchůdek s barveným oblečením a rukavicemi. Rukavice jsou obchodovatelné i ve free worldech, tudíž možný zisk. Nákupní cena za rukavice je do 500gp/kus a prodejní do 2k/kus. Nejoblíbenější je zlatá a modrá barva.
 

Super kompost
Na Karamje nasbírejte ananasy (pineaple), které pak vkládejte do všech možných kompostovacích košů. Z nich vznikne super kompost, který nabírejte do kbelíků a ty prodávejte 1k/kus.

Skupování vials s vodou
V Ardougne jižně od altaru najdete obchod kde můžete nakupovat za pár drobáků vials s vodou. Skupujte je a pak prodávejte za cenu 200 – 300gp/kus. Pokud vám někdy zůstane místo, berte i balls of wool. Ve free se prodávají po 100gp each.

Farming
Skill, který většina hráčů opomíná a přitom je poměrně slušným zdrojem příjmu. Důležité je naučit se používat všechna pole. Spousta Slayer monster, ale nejen ty dropují hromady seeds, které většina hráčů nevyužívá. Nemohu nezmínit má nejoblíbenější monstra z RS a sice Daganoty. Pokud chcete opravdu hromadu kvalitního herb seeds, jděte právě na ně (nutný quest Horror from the deep). Seedy můžete také získávat tréninkem kradení na stáncích v Draynor nebo okrádáním farmářů. Nejlukrativnější je pěstování herbů, z kterých pak dělejte lektvary. Nejlepší je výroba prayer potů a super setů. Najdete však odbyt i na Super restore, Super energy a pokud umíte, pak i vyšší jako je Ranged atp. Vyplácí se osazovat i alotment, kde je ideální pěstovat kukuřici. Tu pak můžete využít k výrobě Tunapotatos, které se hojně využívají na Calpite Queen, takže by prodej na fóru neměl být problém (1,5k-2k/kus).SPOLUPRÁCE FREE S MEMBERS

Pro oba světy je výhodné najít vhodné kandidáty ve světě protilehlém a navázání vzájemné spolupráce. Member často potřebuje sehnat suroviny, které jsou pro free hráče snadněji dostupné jako jsou právě limpy, newtí oči, eggs, rune ess, logy, wines a nebo ores.

Free hráč zase nepohrdne dodávkou magických run za nepřemrštěné ceny, přísunem colorad gloves či výrobou šípů za materiál. V každém případě můžu z praxe potvrdit, že obchodní vztah free vs. member přináší zisk pro obě trany, takže se jich bát nemusíte. Důležité je zvolit správné kolegy, což je u free hráčů často problém (někdy i u members).
 

SPRÁVNÝ PŘÍSTUP K OBCHODOVÁNÍ

Správný obchodník se samotným obchodováním moc nezdržuje. Opírá se o síť dodavatelů a občas hodí očkem na fórum. S klidem trénuje combat, pěstuje herby nebo plní questy.

V podstatě to samé jako jakýkoliv jiný hráč. Během hry ho kontaktují dodavatelé a on jen krátce odskakuje od své činnosti aby zboží pořídil.

Jakmile se množství komodity přehoupne přes efektivně obchodovatelné množství (1k >), začne hledat vhodného kupce a komoditu se ziskem prodá.

................................................................................................................................

PÁR SLOV ZÁVĚREM

Obchodování v RS je svět bez hranic, tudíž můžete skupovat a prodávat co si jen umanete.

Je spousta hráčů, kteří neumí svoji práci v RS zúročit a potřebují schopné merchantéry jako můžete být i vy. Mnoho lidí na obchodníky nahlíží jako na vykořisťovatele, kteří zneužívají jejich práci. Snažte se jim tedy být spíše pomocnou rukou, která jim zajistí stálý a jistý odbyt zboží za rozumnou cenu pro obě strany.

Merchantingu jsem se věnoval asi 6 měsíců a za tuto dobu mi přinesl v podstatě bez jakékoliv práce okolo 30 - 40 milionů. Na druhé straně jsem nejednou předal hráčům na opravdu nízkých levelech milionové částky, které by si zřejmě sami nedokázali vydělat. Držím palce v prvních krocích do světa cinkotu zlatých mincí a věřím, že brzy budou cinkat i ve vašich bankách.